Šaľene Vychodňare :-)

Autor: Jakub Bodák | 9.1.2016 o 21:12 | Karma článku: 5,84 | Prečítané:  1705x

Nie je veľa vecí, ktoré by ma aktívne hnevali. Niekedy sa nájde Skrytá hrozba alebo motivačný obrázok zdieľaný na Facebooku, ale nedá sa tvrdiť, že by sa to stávalo často. Na druhú stranu tu máme „šaľenych vychodňarov".

Ťažko previesť do slov pocit hnusu, ktorý sa vo mne objaví keď počujem/prečítam tých sedem slabík. Ale ja sa o to aj tak pokúsim, pretože úprimne je skúškové a ja nemám nič lepšie na práci

                Celý problém okolo „šaľenych vychodňarov“ vnímam v podstate z dvoch strán. Nazvime ich stranou „nevychodňarskou“ a stranou „vychodňarskou“. Začnime teda tou prvou, lebo je to skupina, ktorá mi vadí oveľa, oveľa menej.

                Pamätám si, keď som prvýkrát prišiel na vysokú školu a začal stretávať nových, zaujímavých ľudí. Keďže som introvert z malého mesta so sociálnymi schopnosťami zhnitej papriky, toto bola aj jedna z prvých príležitostí stretnúť ľudí, ktorý nepochádzali z môjho blízkeho okolia – ak samozrejme nepočítame vzdialenú rodinu alebo niekoľko málo školských výletov. Toto všetko by bolo v poriadku a ak odhliadneme od náhlej zmeny dynamiky všetkých vzťahov a neustáleho pocitu napätia, prvý semester na vysokej škole predstavoval jedno z lepších období môjho krátkeho života. Neprekvapím zrejme nikoho, keď poviem, že začiatky akademického života sú pre mnohých mladých ľudí spájané s alkoholom alebo inými drogami vlastného výberu. Fajn, okay, je mi to jedno. Ja som nebol (a v mnohých prípadoch nie som) iný. Na nedostatok zábavy som sa sťažovať takisto nemohol a ľudia boli vo väčšine prípadov znesiteľní. Samozrejme som sa ale nevyhol klasickému „čožee, ty si z východu? Ta to isto piješ!“. Odhliadnuc od toho, že sme práve na akcii a vidíš ako držím v ruke pohár s alkoholom, čo si čakal? Sme mladí ľudia, prvýkrát na dlhší čas bez dozoru rodičov. Pijem, piješ, pijeme. (Predtým, než to niekto podotkne, som si istý, že existuje tona mladých ľudí, ktorí nepijú a ja im blahoželám. Ak by som ale mal spojiť jednu skupinu ľudí s alkoholom, boli by to pravdepodobne vysokoškoláci. Pokojne ma opravte štatistikou o tom, ako najväčšie množstvo alkoholu na hlavu pijú v skutočnosti dôchodcovia po 75-ke, I don’t care.)

                Vážne nerozumiem, čo sa dotyčný človek snaží dokázať. Jeho myšlienkový proces je pre mňa úplnou záhadou. Čaká, že budem nadšený jeho úžasným postrehom, a síce, že pochádzam z regiónu plného alkoholikov? Ak mám byť úprimný, pochádzam? Popravde sa mi nechce googliť štatistiky o spotrebe alkoholu v jednotlivých slovenských krajoch. Nemienim sa hádať, lebo odpoveď je pravdepodobne áno, moja pointa ale je, že toto je naozaj čudný kompliment. Heej, gratulujem, pochádzaš z chudobnej oblasti plnej neschopných alkoholikov. Hurá.

                Teraz by ma ale niektorí z vás označili za cynické hovädo a – okay, nebudem sa s tým hádať ani nič podobné. Aby ste ale videli, že sa snažím ponechať si otvorenú myseľ, povedzme, že to „nevychodňare“ myslia dobre. Ono je to zrejme aj tak. Koniec koncov, povedia to zásadne iba pri neformálnych príležitostiach, väčšinou keď sú všetci zúčastnení minimálne trochu pod parou a nikdy nie so zlým úmyslom. Naopak, snažia sa vyvolať priateľskú atmosféru a možno dúfajú, že im v tom pomôže vždy ochotný „šaľeny vychodňar“. Jeden by mohol povedať, že toto nepríjemne zaváňa cvičenými opicami – ale to by ten jeden musel byť úplné cynické hovädo.

                Takže fajn, snažia sa byť priateľskí a ja to beriem. Na svete je už aj tak dosť veľa nenávisti. Preto som ale hovoril, že ma „nevychodňare“ hnevajú menej z dvoch už spomínaných skupín. Samozrejme, oveľa väčší podiel viny majú na tomto všetkom „vychodňare“.

                Pár rokov dozadu, keď som bol ešte mladý maľčik, televízia Neviemktorá vysielala reportáž o Mojsejovcoch. Pamätáte si ešte Mojsejovcov? Pamätá si ešte niekto Mojsejovcov? Budem predpokladať (a dúfať), že ste povedali nie, takže si rýchlo prejdime základné fakty, ktoré sú relevantné pre našu tému. Mojsejovci boli televíznymi osobnosťami (nech to už znamená, čo chce), známi predovšetkým svojím kontroverzným vystupovaním a tým, že pochádzali z Košíc. Bum, to je všetko, viac nám vedieť netreba.

                Každopádne, Mojsejovci robili nejaký druh spoločenskej udalosti a pozvali si tam niekoľko ďalších známych osobností – jednou z nich bol aj (myslím) spevák IMT Smile, Ivan Tásler. Samozrejme reportáž o udalosti tohto kalibru by nezaplnila ani desať sekúnd a preto prišlo na rozhovor s hosťami. Nepamätám si, čo hovorili ostatní, ale Ivko povedal, že ich má rád, pretože sú jeho srdcu blízki. Veď sú to „šaľene vychodňare! Ha ha ha!“ Ha ha ha, Ivko. Vskutku, ha ha ha.

                Toto ma nasralo tak veľmi, že si to pamätám doteraz. Takže manželský pár, ktorý bol známy tým, že sa správajú ako dvaja idioti na verejnosti je tvojmu srdcu blízky preto, lebo predstavujú klasických obyvateľov východného Slovenska? Takže všetci sme hluční, jednoduchí ľudia a toto má byť dokonca niečo, na čo by sme mali byť hrdí? Aby ste ma chápali, nemám nič špecificky proti Mojsejovcom okrem toho, že mali sprostú reality show. To ale nie je ich chyba, to je naša chyba. A nemám nič ani proti Ivkovi, priznám sa, že po pár pivách si rád zaspievam jeho pesničky. Ale táto jeho malá perla sa mi celkom výrazne vryla do pamäti. Hlavne preto, že funguje ako príklad mentality „vychodňarov“ na celú našu povesť.

                Pretože toto je povesť, na ktorú sme zrejme pyšní. Byť ožratými, šibnutými bratrancami pre celý jeden národ. Z toho dôvodu ma hnevá skupina „vychodňarov“ viac. Pretože toto sme sa rozhodli z nejakého dôvodu prijať. Stali sme sa analógom k americkým rednecks a čo je na tom najlepšie, sme s tým úplne spokojní.

                Alebo viete čo? Možno nie. Možno je toto jeden veľký super vtip, ktorý nechápem, lebo som k*kot. Ale ak ste sa dočítali až sem, tak vďaka a posielam pusu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kažimír prezidentovi Kiskovi odporučil, aby sa vzdal daňového tajomstva

Kiskovi sa do vysvetľovania financovania kampane nechce.

DOMOV

Župan by ma v prvom rade mohol presvedčiť, na čo mi je a čo robí

Podnikateľka by od úradov chcela pokoj.

Čo je nové na SME

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý. Kandidáti na župana budú odpovedať na vaše otázky

SMEnaživo: Príďte diskutovať s kandidátmi na bratislavského župana.


Už ste čítali?